Yukarı Çık
Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

2 dakika okunma süresi

0 yorum

3

Çelik Palas

admin

1 ay önce

Çekirge sularından bir bölümü cam borular içinde, hiçbir değeri bozulmadan Bademlibahçe mevkiinde yapılmış olan Çelikpalas Oteli’ne getirilmiştir. Otelin suyu, 3 kilometrelik bir boruyla Çekirge’deki termal su dağıtım merkezinden gelmektedir. Tüm odalarda kullanılan termal suyun sıcaklığı; kaynakta 47°C, termal havuz ve Türk hamamında ise 42°C civarındadır. Çelikpalas, Atatürk’ün talimatı ile yapılmış, adı da onun tarafından verilmiştir.  Çelikpalas’a daha sonra bir otel ilave edilerek 140 odalı bir kuruluş haline getirilmiştir.

 

Odalarından çelikli su akan Çelikpalas’ın yüzme havuzu ise dünyada eşi olmayan bir eserdir. Çelik Palas’ın büyük havuzu (Pisine) tarihi Türk hamamlarının tipik bir örneğini temsil etmektedir. Otelde, tedavi banyolarının dışında tıbbi masajlar, sualtı masajı, elektro ve fizikal tedavi uygulamalarının da yapıldığı modern bir sağlık ünitesi de bulunmaktadır.

Çekirge sularında, az miktarda demir vardır. Aktığı yerleri kırmızı pas rengine boyadığı için, bu sulara “Çelikli” adı verilmiştir. Çekirge suları ile tedavinin özü banyodur. Büyük havuzlu hamamlarda devamlı çıkan radyoaktivite, hamamın kubbesinin altında biriktiğinden burada banyo için bulunanlar, dolaylı olarak buğulama- inhalasyon da yapmış olurlar. Çekirge kaplıca suları, romatizma, nevrit, cilt, idrar yolları ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Vakıfbahçe kaynağından gelen ve romatizma, siyatik, kemik kırıkları, egzema, astım ve daha pek çok hastalığı iyileştiren bu şifalı su, otelin tüm banyolarını besleyebilecek durumdadır.

Çelik Palas Hotel Convention Center & Thermal Spa’a Nasıl Gidilir?

Çekirge semtindeki Çelik Palas Hotel’e ulaşmak için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?