Yukarı Çık
Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

2 dakika okunma süresi

0 yorum

7

Harmancık Kaplıcası

admin

1 ay önce

Bursa ili, Harmancık ilçesine 13 km uzaklıkta olan Harmancık Kaplıcası, Ilıcaksu köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kaplıcanın yolu asfalttır ve ulaşım sorunu yoktur. Kaplıca, dağlık bir bölgede olduğundan etrafı çam ormanları ile kaplıdır.

SUYUN ÖZELLİKLERİ: Ilıcak köyünde içme suyu sıkıntısı çekilmektedir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 32°C’dir. Suyun kimyasal analizinin yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir.

ŞİFA YÖNÜ: Kaplıca suyu aşağıdaki hastalıklara iyi gelmektedir:
• Romatizma,
• Ciltteki sivilceler.
Sudan banyo şeklinde faydalanılır. Ağrılı hastalıklara iyi gelen bir suyu vardır.
Not: Suyun tespit edilen bir riski ve zararı bulunmamaktadır.

MEVCUT TESİSLERİ: Kaplıcanın mevcut durumu, turizm açısından yeterli olmamakla beraber, yeni bazı düzenlemeler yapılmıştır. Dolayısıyla belli bölümlerinde, banyo yapılabilmektedir.
Kaplıcanın bir bölümü Ilıcak köyü adına çalıştırılmaktadır. Köydeki diğer kaplıcalar ise özel müteşebbisler tarafından işletilmektedir. Kaplıcada, eski ve yeni binalar mevcuttur. Kaplıcadaki yatak mevcudu yeterli bulunmamaktadır. Kaplıcadaki iki havuz beşer kişilik olup müşterek kullanılmaktadır. Kaplıcada özel bir hizmet verilmemektedir. Ancak, kaplıca, her mevsim hizmete açıktır. Haziran-Temmuz ayları ise yoğunluk artmaktadır.

ILICAKSU (HARMANCIK) KAPLICASI NASIL GİDİLİR?

Ilıcaksu Köyü sınırları içerisindeki kaplıcaya ulaşmak için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?