Yukarı Çık
Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

2 dakika okunma süresi

0 yorum

6

Gemlik Kaplıcaları

admin

1 ay önce

Gemlik ilçesinin güneyinde, şehir girişinde, Yalova-Bursa karayolu üzerinde bulunmaktadır. Ilık olduğu için, tedavi amacıyla gelenler azdır. Daha ziyade yıkanmak için gelirler. Dimağ yorgunluğu nevrastenik hallerinde faydalıdır.

SUYUN ÖZELLİKLERİ: Kaplıca suyunun sıcaklığı 37.5°C’dir. Radyoaktivitesi 5,3 eman, pH değeri 7,5 dir. Kaplıcanın suyu, TÜBİTAK Deprem Araştırma Merkezi tarafından, devamlı olarak tahlil edilmekte olup ölçüm cihazı da kaplıcaya monte edilmiş durumdadır.

ŞİFA YÖNÜ: Kaplıca suyunun faydalı olduğu hastalıklar aşağıda verilmiştir:
• Kalp ve böbrek hastalıklarında,
• Felçli durumlardaki hastalarda,
• Romatizmal hastalıklarda ve
• Açık yaraların çabuk kapanmasında etkili olmaktadır.
Not: Kaplıcanın, hiçbir riski saptanmamıştır.

MEVCUT TESİSLERİ: Kaplıca, belediyenin mülkiyetinde olup bir işletmeci tarafından işletilmektedir. Turizm belgesine sahip olmamakla beraber çift kişilik 3 odada 6 yatak, 1 kişilik 1 odada 1 yatak olmak üzere toplam 7 yataklık kapasitelidir. Bir adet havuzu bulunmakta ve müşterek kullanılmaktadır. Tesiste; çay, kahve, meşrubat ikramı yapılmaktadır.
Kaplıca suyu, içmeye de uygun olup çeşmesi vardır. Havuz ve içmeler, 24 saat hizmete açıktır. Bayanlar, gündüz 12:00-17:00 arasında yararlanmakta olup diğer saatlerde ise erkekler faydalanmaktadır. Yaz aylarında, bayan ziyaretçi sayısı daha fazla olmaktadır.
Kaplıca, yılın her günü açık olmakla beraber yaz aylarında daha yoğun bir ziyaretçi gözlenmektedir.
Yakınında, 350 m2’lik bir salon bulunmakta ve düğün, sünnet, cemiyet toplantıları yapılmaktadır.

GEMLİK KAPLICALARINA NASIL GİDİLİR?

Şehir merkezine 2 km uzaklıktadır. Ulaşımı kolay olup belediye otobüsleri, taksi ve özel araçlarla sağlanabilmektedir. Syrus Otel yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kaplıca tesisi yapılmaktadır. Kendi aracınızla ulaşmak için aşağıdaki haritayı kullanın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?