Yukarı Çık
Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

2 dakika okunma süresi

0 yorum

3

Kaya Hamamı

admin

2 ay önce

Afyon’un 21 km batısında, Afyon-Kütahya karayolu üzerin­de bulunan Kaya Hamamı’nın çevresi ağaçlık olup denizden yüksekliği 1050 metredir. Kaya Hamamı kaynağı, 500 m2’lik bir sahaya dağılmış bulunmaktadır.

Kaynağın suyu, tepedeki bir mağaranın içinde 5 ayrı yerden kaynar ve kü­çük bir havuzda toplanır. Kaynağın su verimi çok düşüktür. Kaynakların saniyede verdiği su, ancak yarım litre kadardır.

Yakın çevresinde Uyuz Hamamı adıyla, suyu 45°C sıcaklıkta olan bir ılıca mevcuttur. Uyuz Hamamı civarında herhangi bir konaklama yeri veya tesis yoktur. Uyuz hamamı suları uyuza ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Fazla içimi müshil etkisi gösterir.

Uyuz Hamamına yakın civarda Büngüldek Hamamı adında başka bir ılıca daha vardır. Bir mağaradan çıkan Büngüldek Hamamı şeklinde anılan ılıcanın verimi saniyede 1 litredir. Su sıcaklığı ise 71°C’dir.

Bu 3 hamamın suları; nevralji, romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

KAYA HAMAMI-UYUZ HAMAMI-BÜNGÜLDEK HAMAMI’NA NASIL GİDİLİR?

Afyon-Kütahya karayolu üzerindeki Bayramgazi Köyüne gelmeden, Araplı Mevkiinde bu hamamlara ulaşabilirsiniz. Afyon Bayramgazi arası yaklaşık 21 km.dir. Bayramgazi sakinlerinden yol ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bayramgazi köyüne ilişkin haritayı aşağıda bulacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?