Yukarı Çık
Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

5 dakika okunma süresi

0 yorum

3

Eynal Kaplıcaları

admin

2 ay önce

Kaplıca, Kütahya ilinin güneybatısında yer alan Simav ilçesine 4 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 850 m’dir. Sular ağaçsız bir sırttan çıkar. Etrafı vadilerle çevrilidir. Ulaşılması çok rahat, huzur dolu bir şifa merkezidir.

Eynal Kaplıcaları, tarihi kayıtlara göre İ.Ö. 1200 yıllarından beri şifa dağıtan bir kaynaktır. Antik dönemlerde Frigyalılar bu bölgede hamamlar yaptırmışlar, soylu krali­çelere kiraya vermişler. Ro­malılar döneminde de faali­yetini sürdüren Eynal Kap­lıcaları, Selçuklular ve Os­manlIlar döneminde en par­lak çağını yaşamıştır. Çamaşırlık kaynağının çıktığı yerde tarihi bir hamam harabesi bulunmaktadır. Fakat bu hamam harabesinin hangi devre ait olduğu tetkik ve tespit edilememiştir.

Evliya Çelebi 1671 yılların­da Eynal Kaplıcaları için gözlemlerini şöyle dile ge­tirmiştir: “Dünyada ve Anadolu’da birçok kaplıcayı gezdim, gördüm ama; EYNAL KAPLICALARI gibisini görmedim…”

Evliya Çelebi’nin değindiği gibi, günümüzde bu kaplıca cenneti, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçemeyeceği bir şifa yeri halindedir. Simav Belediyesi yönetiminde işletilen kaplıcada lüks oteller, dinlenme ve tedavi merkezi, moteller, tarihi umumi hamam ve çeşitli büyüklükte çağdaş görünümlü havuz­lar, alışveriş yerlerinden oluşan birimler bulunur. Bunun yanında, doğanın tüm güzelli­ğine sahiptir.

Eynal Kaplıcalarından son yıllarda 160 derece sıcaklığı aşan jeotermal enerji ile, Simav kentinin ısıtılması problemi de müsbet çözüme bağlanmış ve övgüye değer bele­diye, bu girişimi ile halkın yüzünü güldürmüştür. Bunun yanı sıra, yine jeotermal ener­jiyle, çevrede seracılık ve kaplıcada özel tesisler yapılmasıyla da örnek bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Orta Doğu ve Balkanların önde gelen Eynal Kaplıcaları ile ne kadar övünsek az­dır. Var olsun, böyle bir eseri yaşatanlar

SUYUN ÖZELLİKLERİ: Eynal Kaplıcaları, 23.03.1989 tarihinde “Ter­mal Turizm Merkezi” ilan edilmiştir. Kaplıca suları, 70-90°C sıcaklıktadır. Kalsiyum, sodyum, bikarbonat ve sülfat içermektedir. Kaplıca suları, muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir.

ŞİFA YÖNÜ: Her çeşit romatizma, cilt-deri hastalıkları, kırık-çıkık, kadın hastalıkları ve ruhi çöküntülü durumlar, böbrek taşlarının dökül­mesinde, Eynal şifalı suları etkin şifa sağlar.

Yörede pek çok sıcak su kaynağı belirlenmiştir. Bundan dolayı oluşan debi fazlalığı, geniş uygulama olanaklarını da beraberinde getirmektedir. Bileşimleri birbirine benzemekte ve Kütahya bölgesi sularının genel karakteristik özelliklerine uymaktadır. Bu sular, acı, bikarbonattı, alkalik sulardır. Total mineralizasyonları biraz daha artmış, litrede 2 grama yaklaşmış durumdadır. Ancak, Kadınlar Hamamı’nın suyunda oligometalik özellikler daha belirgindir. Taşıdığı yüksek florür ve 83 dereceye varan sıcaklığıyla dikkati çeker. Dış uygulamalarda değerlendirildiği taktirde, bu suların, özellikle lokomotör sistemin ve batının ağrılı sendromlarından ziyade, jinekolojik sendromlarda ve spaztik ağrılar üzerinde sedatif bir etki göstereceği ve iyileşme süresini hızlandıracağı açıktır. Özellikle bel ve boyun kireçlenmelerinde, kas zayıflığında, felçlerde ve ameliyat sonrası egzersizlerde kullanılması doğru olacaktır. Termik etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır, kas gerginliklerini çözer, ağrıları dindirir, hareket kapasitesini ve ter bezlerinin etkinliğini arttırır. (Yılmaz Tekin, Türkiye Şifalı Sular Rehberi)

MEVCUT TESİSLERİ: Simav Belediyesi yönetiminde işletilen kaplıca­da lüks oteller, dinlenme ve tedavi merkezi, moteller, tarihî umumi ha­mam ve çeşitli büyüklükte çağdaş görünümlü havuzlar, alışveriş yerlerin­den oluşan birimler bulunur. Bunun yanı sıra doğanın tüm güzelliğine de sahiptir. Kaplıca merkezinde, Belediye Belgeli biri 37, diğeri 30 odalı iki otel, 440 yataklı 125 apart, özel banyolar, 2 hamam ve 1 kapalı havuz bu­lunmaktadır. Aynı zamanda Aquapark ve yüzme havuzu gibi tesisler de mevcuttur.

SİMAV EYNAL KAPLICALARINA NASIL GİDİLİR?

Simav Eynal Kaplıcaları, Simav ilçe merkezine 4 km mesafededir. Ulaşımı çok kolay ve rahattır. Simav Belediyesi ile Eynal arasına her saatte bir otobüs mevcuttur. Hususi kendi aracı ile ulaşım sağlamak isteyenler aşağıdaki haritadan Eynal’a ulaşabilirler.

SİMAV EYNAL KAPLICASI ve YAKINLARINDA GEZİLECEK YERLER

– Gölcük Yaylası Krater Gölü: İlçe merkezine 15 km mesafede olup, özel araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Çam ağaçları ile çevrili olan yaylada krater gölü mevcuttur. Doğa yürüyüşü için göl etrafında yürüyüş yolu bulunuyor.
– Simav Çitgöl Kaplıcaları: Simav’a 4 km mesafede’deki Çitgöl Kaplıcalarına da gidebilirsiniz.
– Nadarçam Yaylası: Simav’a 11 km uzaklıkta, özel araçlarla ulaşım sağlanan yayladır. Otel ve mesire alanları olan yaylaya çıkarak Simav’ı kuş bakışı izleyebilirsiniz.
– Simav Hisar Kalesi ve Ulu Cami

KAYNAKLAR: 1- Fevziye Koç, Türkiye Kaplıcaları, Bilge Kültür Sanat Yayınevi ; 2- Mehmet Şimşek, Şifalı Sulara Yolculuk, İnkılap Kitabevi, 3- Yılmaz Tekin, Türkiye Şifalı Sular Rehberi, Ümit Yayıncılık. 4- Eynal Kaplıcaları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?