Yukarı Çık
Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

4 dakika okunma süresi

0 yorum

3

Karaali Kaplıcaları

admin

2 ay önce

Kaplıca, merkez köylerden Karaali köyünde bulunmaktadır. Köy, merkeze 42 km uzaklıktadır. Karayolu asfaltlı olup ulaşım, ticarî dolmuşlar ve özel araçlarla yapılabilmektedir. Kaplıca çevresinde, plas­tik ve cam seralar bulunmaktadır. Kaplıca, tatil köyü oluşumuna elveriş­li bir yapıya sahiptir. 1997 yılında bulunan kaynak, GAP’la bereket saçan Harran topraklarından şimdi insan­larımıza şifa dağıtıyor.

SUYUN ÖZELLİKLERİ: İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yapılan su ana­lizlerine göre; su, hipertermal (49.1°C), akrototermal (total mineralizasyonu 1 g/l altında), kükürtlü bir su özelliği taşımaktadır. Su ayrıca, kat­yonlardan, amonyum, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, de­mir, mangan iyonları ile anyonlardan, klorür, iyodür, bromür, florür, sül­fat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, bikarbonat, hidroarsenat ve sülfit içermek­tedir. Toplam mineralizasyonu 662.98 mg/l’dir. Suyun pH değeri 7.12, sertliği 25.7°Fs, sıcaklığı 49.1°Cdir. Çözünmüş gazlardan; karbondioksit ve hidrojen sülfür bulunmaktadır. Suda, kimyasal ve bakteriyolojik ola­rak kirlenme saptanmamıştır.

Termomineral kaynak, kükürtlü kaynak olarak Almanyadaki Oberdorf Kaplıcası (hidrojen sülfür 1.1 ppm) ve akrototermal su olarak, Bur­sa Askerî Hastane Kaplıcası suyuna benzemektedir.

ŞİFA YÖNÜ: Termal suyun; kimyasal özelliğinden kaynaklanan balneoterapi ve hidroterapi endikasyonları aşağıda verilmiştir.

Hareket sistemi hastalıkları: İltihaplı ve dejeneratif romatizmal hastalıklar (omurga ve eklem artrozları, romatoid artrit, ankilozan, spondulit, psoriatük artrit), metabolik artrit, gut, travmatik hastalıklar ve ortopedik ameliyat sonrası yumuşak doku romatizmaları (myalji, tendinüt, tendovaginit, periartrit),

Sinir hastalıkları: Nörovegetatif düzensizlikler, poliomliyelit sekeli, spastik felçler, psikomatik hastalıklar,

Dolaşım sistemi hastalıkları: Artereoskleroz, periferik damar hastalıkları, labil hipertansiyon,

Deri hastalıkları: Fronkiloz, sabore, egzama, tiodermit mukoz üretiker nörodermit,

Jinekolojik hastalıklar: Siklus bozukluğu, kronik iltihaplar, primer ya da sekonder sterilite,

İnhalasyon (özel aparey) ve lavajlar: Rinit, farenjit, larenjit, kronik ve bronşektazi,

İçme: Metal zehirlenmeleri, hiper ürisemi, diyabet, mellitus, idrar yolu iltihabı, böbrek taşı proflaksisi ve taş kırma sonrası süreci.

Termal Su Kürü:

 • Koruyucu olarak vücudu dinlendirici,
 • Vücut direncini artırıcı,
 • Çeşitli sistemlerin kronik hastalıkları veya ameliyat sonrası neka betlerinde sağlığa kavuşturucu ve de rehabilite edici özelliğe sahiptir. Bu uygulamalar, kaplıca kür sisteminde, kür tedavi merkezi veya klinikte yapılmaktadır. Klinikte yapma olanağı, yoğun tedavi ve rehabilitasyon uygulanacak hastalar için söz konusudur.

Kür tedavi merkezindeki uygulamalar:

 • Kürler,
 • Açık hava kürleri ortamı,
 • Banyo (yarım, tam, ekstremite, oturma),
 • Havuzlar (hareketli, dalgalı, duşlu),
 • Su ile yapılan çeşitli hidroterapi yöntemi (su içi, su dışı duşlar, kneib duşlar),
 • Vaginal,
 • Burun,
 • Bağırsak,
 • Lavaj ve
 • Lavman yöntemleri uygulanmaktadır.

Ayrıca, içme ve inhalasyon kür uygulamaları olarak hazırlanır.
Egzersiz ve rehabilitasyon düzeni sağlar.
Banyolar, 37-38°C, duşlar 42°C, havuzlar 30-32°C’de uygulanır.

MEVCUT TESİSLERİ: Kaplıca, Karaali köyü tüzel kişiliğine kiraya ve­rilmiştir. Kaplıca otelinin; süit ve normal 32 odası olup 98 yatak kapasite­sine sahiptir. Otel, 3 yıldızlı otel standartlarındadır. Apart oteli, 54 apart daireye sahip olup 200 yatak kapasitelidir. Otelde, bay ve bayanlara ait ol­mak üzere 2 adet havuz bulunmaktadır. Her havuz 250 kişi kapasitelidir. Otelde; havuz, kantin, restoran, kafeterya vs. gibi hizmetler veril­mektedir. Kaplıcada, yılın her günü hizmet verilmektedir. Yoğunluk ise, Mayıs-Kasım ayları arasında gerçekleşmektedir.

ŞANLIURFA KARAALİ KAPLICALARINA NASIL GİDİLİR?

Kaplıca, merkez köylerden Karaali köyünde bulunmaktadır. Köy, merkeze 42 km uzaklıktadır. Karayolu asfaltlı olup ulaşım, ticarî dolmuşlar ve özel araçlarla yapılabilmektedir. Hususi kendi aracı ile gitmek isteyenler aşağıdaki haritadan istifade edebilir.

KARAALİ KAPLICASI ve YAKINLARINDA GEZİLECEK YERLER

– Balıklı Göl: Urfa şehir merkezinin güney batısındadır.
– Harran
– Atatürk Barajı
– Kelaynaklar: Türkiye’de yalnızca Birecik’te yaşarlar.
– Göbeklitepe

KAYNAK: Fevziye Koç, Türkiye Kaplıcaları, Bilge Kültür Sanat Yayınevi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?