Yukarı Çık
Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

3 dakika okunma süresi

0 yorum

3

Kurşunlu Kaplıcaları

admin

2 ay önce

Kurşunlu Kaplıcası, Manisa ili Salihli ilçesi belediye sınırları içerisinde ve Salihli ilçe merkezine 6 km uzaklıktaki Allahdiyen köyü, Kurşunlu mevkiindedir. Bu neden­le ulaşım oldukça kolaydır. Sular, çok sayıda gözeden kaynar. Gözelerin et­rafı çevrilidir. Batı Anadolu’nun önemli şifa merkezlerinden biridir. Denizden yüksekliği 100 m’dir. Suyunun bol ve yerinin çok güzel oluşu, her yıl buraya binlerce insanın gelmesini temin eder. Şifalı suyu, Yörük Mehmet Ağa adındaki bir kişi tarafından bulunmuş, Osmanlılar döneminde çalıştırılmış, günümüzde ise Salihli Belediyesi yönetiminde hizmetini sürdüre gelmiştir.

SUYUN ÖZELLİKLERİ: Suyun sıcaklığı 48°C’dir. pH değeri 5,8, kim­yasal bakımından da bikarbonatlı, sülfattı, kalsiyumlu, kükürtlü-hidrojenli, karbondioksitli bir bileşime sahiptir.

ŞİFA YÖNÜ: İçme ve banyo kürleri olarak yararlanılır. Banyo tedavisi ile;

  • Romatizma,
  • Deri solunum yolu,
  • Kadın,
  • Sinirsel hastalıklar,
  • Ameliyat sonrası,
  • Eklem ve kireçlenme gibi hastalıklara olumlu etki yapar.

Banyo-İçme tedavisi ile; “Nütrisyon bozukluklarında” tavsiye edilmektedir.
İçme tedavisi ile; “Ilık şekilde içilmek kaydiyle, hipostenik mideler ve spazmodik ağrıların dinmesinde” çok tavsiye edilmektedir.

KURŞUNLU KAPLICA KAYNAKLARI

Kurşunlu Kaplıcaları kaynakları, 4 ayrı kaplıcayı oluşturmaktadır. Bunlar;
a) Kurşunlu Hamamı:  Sıcaklık derecesi (91°C) en yüksek ve dere yatağına en yakın olan kaynaktır. Bu su soğutulduktan sonra hamama ve banyolara 71,5°C olarak verilmektedir. Sodyum bikarbonatlı bir sudur. Radyoaktivitesi 0.17 emandır.
b) Uyuz Hamamı: Kalsiyum bikarbonatlı bir su olup, ayriyeten hidrojen sülfür ve karbondioksit içerir. Radyoaktivitesi 1.26 emandır.
c) Açıkdere Hamamı: Kaplıca yakınında, dere içinde çok fazla kükürtlü sudur. Cilt, romatizma, nevrit, solunum yolu hastalıklarına etki eder.
d) İçme Kaynağı: Kalsiyum bikarbonat, sülfat ve karbondioksit içerir. Radyoaktivitesi 0,66 emandır.
Mevcut kaynakların su sıcaklıkları 39,5-71,5°C; pH 5,82-7,78; Radyoaktivite 0,17-0,66 eman aralığında değişmektedir.

MEVCUT TESİSLERİ: Kaplıcada 4 genel havuz, çok sayıda özel ve sıra banyo, soğutma düzenekli içme çemleri bulunur. Konaklama için modern oteli ve pansiyonları vardır. 70 odalı, 210 yataklı konaklama tesislerinde hizmet verilmektedir. Sezon süresin­ce devamlı geliş-gidiş kolaylığı vardır.

KURŞUNLU KAPLICALARINA NASIL GİDİLİR?

Manisa Salihli ilçe merkezine 6 km uzaklıktaki Allahdiyen köyü, Kurşunlu mevkiinde yer alan Kurşunlu Kaplıcaları’na toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz. Kendi hususi aracınızla Kurşunlu Kaplıcalarına ulaşmak için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

KURŞUNLU’DA GEZİLECEK YERLER
Kurşunlu Şelalesi: Allahdiyen köyü ile kaplıcalar arasında yer alan küçük bir şelale ve yürüyüş yolu mevcuttur. Doğa ile iç içe olabileceğiniz güzel mekanlar

YARARLANILAN KAYNAK: Fevziye Koç, Türkiye Kaplıcaları, Bilge Kültür Sanat Yayınevi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?